Otok i grad Korčula

Informacije o otoku i gradu

Otok Korčula nalazi se na razmeđi srednje i južne Dalmacije, a poznat je po ljepoti svoje prirode i bogatoj povijesnoj baštini. Od kopna, tj poluotoka Pelješca ga dijeli Pelješki kanal, čija je najmanja širina 1270 metara. Iako je sama priroda otoka i njegova baština toliko bogata da su potrebni dani istraživanja, svojim položajem otok postaje idealno mjesto za upoznavanje ostalih znamenitosti srednje i južne Dalmacije.

 

Park prirode Lastovo, Nacionalni park Mljet i poznato odredište Hvar prvi su korčulanski susjedi. Biser Mediterana Dubrovnik, Ston na Pelješcu, delta Neretve, Omiš sa najčišćom rijekom Cetinom, zatim Split i antičko nalazište Salona, te Trogir također se nalaze u blizini otoka i broj cjelodnevnih izleta na koje se avanturista može zaputiti je jednostavno zapanjujuć. Da ne zaboravimo, poznato svetište Međugorje nalazi se tek nekoliko sati (2~3) vožnje od Korčule.

 

Jednostavno ne postoji bolja pozicija za upoznavanje ovog dijela Dalmacije, a sama Korčula je šesti po veličini jadranski otok. Dužina obale je 182 km, a na njoj se nalazi 96 uvala i rtova. Otok okružuje 48 hridi i otočića. Od istoka do zapada Korčulom se nižu sljedeća mjesta: Lumbarda, Korčula, Žrnovo, Pupnat, Račišće, Čara, Smokvica, Blato i Vela Luka. 

 

Povijest Korčule:

Život na ovom najljepšem dalmatinskom otoku započeo je još u pradavnim vremenima - točnije u starijem kamenom dobu. Svjedok tog vremena je jedno od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Dalmaciji i Hrvatskoj - "Vela Spila" u Veloj Luci.


Ime otoku nadjenuli su stari Grci prozvaši ga Korkyra Melaina (crna), zbog gustih šuma česvine (lat. Quercus ilex) i crnog bora (lat. Pinus nigra). Prema legendi iz grčke mitologije grad Korčulu osnovao je Antenor, trojanski ratnik u XI. stoljecu prije Krista, a po jednoj verziji i sam Eneja ( praotac Talijana). Međutim sigurno je da je Korčula bila važna točka Antičke Grčke, a dokaz tome su razni arheološki predmeti pronađeni iz tog doba. Najvažniji od njih je Lumbardska psefizma iz 3 stoljeća prije Krista, koja se smatra najstarijim kamenim zapisom pronađenim u Hrvatskoj.

 

Najpoznatiji stanovnik otoka Korčule je poznati svjetski putopisac i mletački trgovac Marco Polo. Rodna kuća nalazi se u starom gradu Korčuli, a oko njega i njegovog života veže se "Il Milione" događaja, istinitih i onih malo manje istinitijih.

 

Svako mjesto na Korčuli ima svoju bogatu prošlost i tradiciju za koju bi nam trebali dani da je ispričamo. Na vama ostavljamo da je otkrijete, a mi ćemo vam samo natuknuti priču o kolaču Lumblija, te Bitku na Giči, dvije priče kojem možete otkriti ako posjetite Prižbu i Blatu.

 

Grad Korčula:

 

Stari dio grada okružen je srednjovjekovnim zidinama, a ulice su organizirane u obliku riblje kosti. Urbanistički raspored je očuvan do danas i to je još jedna posebnost grada Korčule. Najljepši primjeri palača i crkava nastali su u 15. i 16. stoljeću i građeni su u gotičko-renesansnom stilu. Katedrala sv. Marka na najistaknutijem je mjestu grada, na vrhu poluotočića. 

 

U katedrali se ističe velika oltarska slika s prikazima korčulanskih zaštitnika Marka, Jerolima i Bartula, djelo čuvenog venecijanskog slikara Jacopa Tintoretta iz sredine 16. stoljeća. U krstionici katedrale ističe se brončani kip Krista kojeg je izradio suvremeni korčulanski kipar Frano Kršinić.
Više o korčulanskoj povijesti možete doznati u Gradskom muzeju Korčula koji se nalazi preko puta katedrale te u Opatskoj zbirci smještenoj tik uz katedralu. Uz crkvicu Svih Svetih nalazi se i muzej ikona nastalih od 13. do 19. stoljeća.

 

U starom gradu možete posjetiti i kuću Marka Pola za kojeg se vjeruje da je rođen u Korčuli 1254. godine. Sigurno se zna da je 1298. Marko Polo sudjelovao kao kapetan broda u pomorskoj bitci kod Korčule između Venecije (koja tada vlada Korčulom) i Genove. Genovežani ga zarobljavaju, a on u Genovskom zatvoru zapisuje svoja putovanja do Kine. U spomen na taj događaj u Korčuli se svake godine početkom rujna održava rekonstrukcija te bitke nazvana Bitka Marka Pola.

 

Od 2012. godine u Korčuli je otvoren muzej Marka Pola. U muzeju je kroz sedam scena  vrhunskom scenografijom i hiperrealističnim lutkama, uz pratnju audio vodiča, dočaran život Marka Pola od njegovog kretanja na putovanje iz Korčule, preko karavana u pustini, pa sve do dvora poznatog mongolskog vladara Kublaj Kana.